CNP ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Ράλι Κύπρος 2016

Κυρίαρχος ο Alexey Lukyanuk

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 46ο  Ράλι Κύπρος με μεγάλους νικητές τους Ρώσους Alexey Lukyanuk και  Alexey Arnautov.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ό αγώνας ο οποίος περιλάμβανε συνολικά 14 Ειδικές Διαδρομές (ακυρώθηκε η 13η) και διήρκησε 3 ημέρες πρόσφερε εντυπωσσιακό θέαμα στους χιλιάδες φίλους του αυτοκινήτου.
Ο Alexey Lukyanuk θριάμβευσε και στη Χρυσή Ειδική Διαδρομή κερδίζοντας τις €25.000 που αθλοθέτησε ο Κυπριακός Οργανισμός Τουρίσμού, καθώς και € 7.000 από το Eurosport Εvents, για τη 1η θέση over all.
Τη 2η θέση πήρε ο Marian Grievel, ο οποίος στο ντεμπούτο του τη φετινή χρονιά στο R5, κέρδισε τον τίτλο του πρωταθλητή στην κατηγορία ERC Τζούνιορ καθώς επίσης και € 10.000 για την τρίτη θέση που πήρε στη Χρυσή Ειδική Διαδρομή.
Ο Ralfs Sirmacis ο οποίος είχε μια εντυπωσιακή χρονιά στο κορυφαίο επίπεδο του ERC, κατέκτησε την τρίτη θέση στον αγώνα και τη 2η στη Χρυσή Ειδική Διαδρομή, κερδίζοντας τις € 15.000.
1ος Κύπριος οδηγός ο Χρήστος Δημοσθένους κατέκτησε τη νίκη στο ERC2, κατακτώντας ταυτόχρονα και το Πρωτάθλημα της Κύπρου.
Ο Τούρκος Murat Bostanci στην κατηγορία 2WD κέρδισε στην Χρυσή Ειδική Διαδρομή, το βραβείο των € 7.000, με διαφορά 1.5s από τον Banaz, ο οποίος πήρε το έπαθλο των € 2.000.