Επικός Τσιτσιπάς έκανε την ανατροπή

«Πέταξε» εκτός τον Ναδάλ

Επικός, τιτανοτεράστιος, Στέφανος Τσιτσιπάς... Έκανε το θαύμα του για ακόμα μια φορά.

Μετά από τέσσερις ώρες και πέντε λεπτά συγκλονιστικού αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε πιθανότατα την μεγαλύτερη μέχρι στιγμής πρόκριση της καριέρας του, αφού επικράτησε του Ραφαέλ Ναδάλ με 3-2 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open.

Μάλιστα, αν και ο Ισπανός θρύλος του τένις προηγήθηκε με 2-0 σετ, ο Ελλαδιτης πρωταθλητής πέτυχε την ολική ανατροπή και πήρε την νίκη, χωρίς να τα παρατήσει στα κρίσιμα σημεία, αποδεικνύοντας πως είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα.

Αγωνιστικά ο Ναδάλ έκανε πραγματικά ότι ήθελε στα πρώτα δύο σετ τα οποία κατέκτησε με μεγάλη άνεση (6-3, 6-2), τη στιγμή που ο Τσιτσιπάς δε μπορούσε να βρει απαντήσεις στον εκπληκτικό ρυθμό του αντιπάλου του.

Εκεί που οι περισσότεροι θα τα είχαν παρατήσει, ο Στέφανος είδε τα περιθώρια να στενεύουν και ξεκίνησε την αντεπίθεση του. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που του έδωσε η κούραση αλλά και η σιγουριά του Ισπανού και μείωσε σε 2-1 (7-6).

Τα σετ: 3-6, 2-6, 7-6, 6-4, 7-5