Επιστροφή στους ομίλους για την Ομόνοια

"Φύλακας Άγγελος" της ο Φαμπιάνο

Μπορεί να της βγήκε η... ψυχή, όμως η πρωταθλήτρια Κύπρου κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4 (2-1 κ.δ), από τον τρίτο προκριματικό του Europa League κόντρα στη Φλόρα Ταλίν στην Εσθονία. Η Ομόνοια προηγήθηκε στο παιχνίδι με τον Κακουλλή στο 43ο λεπτό, ενώ η Φλόρα το έφερε... τούμπα με τον Σάπινεν (48', 88') και οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση.

Το πρώτο ημίχρονο δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. Η Φλόρα δε μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα, ενώ η Ομόνοια «βολευόταν» με το αποτέλεσμα. Πάντως, το γκολ λίγο πριν το τέλος των πρώτων 45 λεπτών άλλαξε τα δεδομένα στην αναμέτρηση, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ με το... καλημέρα και αυτό τους έδωσε ψυχολογική ώθηση. Έλεγξαν την αναμέτρηση, κράτησαν μπάλα και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Ομόνοιας, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, το οποίος εν τέλει ήρθε δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λέπτου. Και έτσι το παιχνίδι μοιραία οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς κουρασμένες, χωρίς να έχουν δυνάμεις. Έτσι, οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες ήταν σχεδόν ανύπαρκτες. Και οι δύο προπονητές προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να κλείσουν τους χώρους στους αντιπάλους για να εκμηδενίσουν τους κίνδυνους. Συνέπεια αυτού ήταν να οδηγηθούμε στη διαδικασία των πέναλτι.

Κάπου εκεί, οι καρδιές όλων πήγαν να... σπάσουν, όμως ο Φαμπιάνο έκανε ξανά την εμφάνιση του. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απόκρουσε το τελευταίο πέναλτι των γηπεδούχων και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Πλέον, η Ομόνοια, στο τελευταίο... βήμα πριν τους ομίλους τους Europa League θα βρει απέναντι της την Άντβερπ από το Βέλγιο. Η πρώτη αναμέτρηση των play-off είναι προγραμματισμένη στις 19 Αυγούστου, ενώ η ρεβάνς, μια εβδομάδα αργότερα, στις 26 του μήνα, στο Βέλγιο.